بفرمان

۹ تکنیک رانندگی برای تجربه سفری امن و آرام

تکنیک رانندگی

فهرست

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

یادگیری اصولی رانندگی یکی از ضروری ترین نیازها برای زندگی مدرن است. با دسترسی آسان مردم به انواع خودروهای لوکس و اکونومی در ایران و اقصی نقاط جهان، رانندگی برای بسیاری از مردم آسان شده است. اما در صورتی که طبق قوانین رانندگی نکنید، خطرات زیان باری به همراه خواهد داشت. در نگاه اول ممکن است اهمیت یادگیری تکنیک های رانندگی ضروری به نظر نرسد، اما با یادگیری و رعایت آن ها می توانید رانندگی امن و بدون خطر را تجربه کنید. این موضوع زمان اجاره خودرو از شرکت های اجاره دهنده خودرو اهمیت بیشتری پیدا می کند. با وجود این که بسیاری از شرکت های اجاره خودرو از جمله بفرمان به منظور افزایش رفاه حال مشتریان محترم، کلیه خودروها را بیمه می کنند، اما یادگیری تکنیک های رانندگی اهمیت زیادی در افزایش امنیت جان راننده و سرنشینان دارد. در این مقاله به طور کامل با ۱۰ تکنیک رانندگی برای تجربه سفری امن و آرام آشنا خواهید شد.

 

تکنیک رانندگی

اهمیت گذراندن دوره های دفاعی رانندگی

پس از این که گواهینامه را درب منزل دریافت می کنید، چه احساسی خواهید داشت؟ گمان می کنید فقط با دریافت گواهینامه می توانید در هر شرایطی رانندگی کنید؟ دریافت گواهینامه صرفا به منزله اجازه فرد برای تردد و رانندگی است. توانایی و مهارت یک فرد با داشتن گواهینامه تعیین نمی شود. میلیون ها نفر در طول سال برای دریافت گواهینامه اقدام می کنند. این افراد در هر صورت باید دوره آموزشی عملی را بگذرانند. یکی از دوره های ضروری که در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می شود، دوره های دفاعی رانندگی است. در این دوره فرد با تکنیکهای رانندگی در شرایط و موقعیت های خاص و مختلف آشنا می شود. به صورتی که فرد با شرکت در این دوره به یک راننده حرفه ای تبدیل می شود. این دوره صرفا توسط برخی از آموزشگاه های رانندگی معتبر در ایران برگزار می شود.

باید و نبایدهای ضروری رانندگی

برخی از تکنیک های رانندگی که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم، در آموزشگاه های رانندگی آموزش داده می شوند. اما تکرار و یادآوری مجدد آن ها خالی از لطف نیست. مهم ترین تکنیک های رانندگی به شرح زیر است:

 • تنظیم کردن آینه ها

آینه ها در خودرو به عنوان چشم هدایت کننده و اضافه برای راننده هستند. یکی از مهم ترین موارد در لیست آموزش رانندگی تنظیم کردن آینه ها به صورت صحیح است. به گونه ای که راننده با نگاه کردن به آینه های جانبی و وسط بتواند به تمام زوایا دسترسی داشته باشد. برای مثال اگر زمان رانندگی آینه های جانبی بیشتر به جای نشان دادن محیط پیرامون، کناره های خودرو را نشان می دهند، مشخص می شود که آینه به درستی تنظیم نشده است. برای تنظیم دقیق آینه های خودرو نکات زیر را رعایت کنید:

 • هم آینه سمت راننده و هم سمت هم نشین فقط باید یک چهارم خودرو را منعکس کند. بخش زیادی از انعکاس آینه باید مربوط به قسمت عقب خودرو باشد.
 • آینه وسط باید دید کامل از شیشه عقب ماشین به راننده بدهد.

تکنیک های ضروری رانندگی

 • تنظیم سرعت با جریان ترافیک

سال هاست در آموزشگاه های رانندگی میزان سرعت مجاز در معابر مختلف آموزش داده می شود. اما بسیاری از رانندگان این موارد را رعایت نمی کنند. در صورتی که رانندگی با سرعت های کم تر و بالاتر از حد مجاز  دلیل  اصلی بسیاری از تصادفات است. زمان تنظیم سرعت به میزان و حجم ترافیک پیش رو توجه داشته باشید. همچنین برای جلوگیری از تصادفات زنجیره ای فاصله خود را با ماشین های جلویی تنظیم و رعایت کنید.

 • با پای چپ ترمز کنید

یکی از مهم ترین مواردی که معمولا در آموزشگاه ها به آن نمی پردازند، ترمز کردن با پای چپ است. در صورتی که این تکنیک یکی از مهم ترین تکنیک های مسابقات رانندگی در دنیا محسوب می شود. با وجود رایج نبودن این تکنیک، به ممارست در  تمرین و تکرار، ترمز کردن با پای چپ به راحتی امکان پذیر است . با یادگیری و اجرای این روش می توانید بدون بروز هیچ گونه مشکل یا خطری دور موتور خودرو را کنترل کنید. یکی از بهترین مزایای این تکنیک این است که کم فرمانی، بیش فرمانی و فعال شدن ترمز ABS به حداقل می رسد.

 • کنترل کم فرمانی و بیش فرمانی

کم فرمانی یا بیش فرمانی دو مورد از مهم ترین عوامل حادثه ساز در رانندگی هستند. زمانی که کم فرمانی موقع پیچیدن خودرو رخ می دهد، به دلیل شتاب بیش از حد در زمان چرخش، ارتباط لاستیک های جلو با سطح زمین قطع می شود. در بیش فرمانی نیز این اتفاق برای لاستیک های محور عقب خودرو رخ می دهد. برای جلوگیری از چنین مشکلی با سرعت متوسط و مجاز رانندگی کنید تا بتوانید سرعت خودرو را کنترل کنید. همچنین در صورتی که خودرو دچار بیش فرمانی یا کم فرمانی شد، واکنش های هیجانی انجام ندهید، برای مثال یک مرتبه ترمز نکنید یا پدال گاز را فشار ندهید. اگر خودروی شما مجهز به سیستم ESP است، در جاده های پر پیچ و خم و حتی در سطح شهر هم آن را خاموش نکنید.

 • تنظیم دستان در موقعیت مناسب

در طی سال های اخیر در آموزش های رانندگی به رانندگان توصیه می شود که دستان خود را در موقعیت ۳ و ۹ یا ۸ و ۴ قرار دهند.  در دست گرفتن فرمان با این موقعیت کمک می کند که تمرکز بیشتری زمان رانندگی داشته باشید. همچنین باعث جلوگیری از خستگی ماهیچه های دست زمان رانندگی در جاده و مسافت های طولانی می شود.

 • پارک کردن دقیق

یادگیری پارک کردن دقیق و به ویژه پارک دوبل کمک می کند تا در خیابان های شلوغ و پارکینگ ها بدون استرس رانندگی کنید. بسیاری از خودروهای ارگونومی و جدید سال هاست به سنسور  پارک مجهز شده اند که امکان پارک دوبل را برای راننده  آسان تر می کند.

 • استفاده هوشمندانه از ترمز ABS

نام دیگر ترمز ABS ترمز ضد قفل است. این سیستم اولین بار توسط شرکت مرسدس بنز در قرن بیستم و به منظور جلوگیری از قفل شدن چرخ ها اختراع شد. در واقع هدف اصلی از اختراع این سیستم جلوگیری از طولانی شدن مسیر توقف خودرو و در نهایت سایر حوادث و خطرات دیگر است. استفاده از این سیستم در سال ۱۳۹۰ شمسی نیز به عنوان یک قانون اجباری تصویب شد. امروزه بسیاری از خودروها به آن مجهز شده اند، اما هنوز برخی از رانندگان روش استفاده صحیح از آن را نمی دانند. در شرایط اضطراری پای خود را تا آخر روی پدال ترمز فشار دهید. پس از آن سیستم کنترل ضد قفل وارد مدار شده و خودرو متوقف می شود. توجه کنید که ترمزهای مکرر و متناوب خطرات زیادی به همراه دارد. تنها راه برای جلوگیری از تصادف و ایجاد خسارات جانی و مالی، در هنگام رانندگی ناگهانی ترمز نگرفتن است.

 • یادگیری تکنیک رانندگی در برف و باران

علاوه بر رعایت تکنیک های رانندگی، باید قبل از سفر در جاده های بارانی و برفی و خطرناک از سلامت لاستیک ها اطمینان حاصل کنید. همچنین زنجیر چرخ همراه داشته باشید تا در شرایط اضطراری و در صورت لزوم از آن استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید از لاستیک های ۴ فصل استفاده کنید تا در معابری که برف سبک دارد، رانندگی کنید. مهم ترین نکته و تکنیک در جاده های برفی و حتی بارانی این است که فاصله خود را با خودروهای جلویی بیش از حالات عادی حفظ کنید. همچنین در صورتی که چاله و گودال پیش روی شما بود، به آرامی مسیر خود را کمی تغییر دهید و رد شوید. از تغییر مسیر ناگهانی و با سرعت تند پرهیز کنید.

تکنیک رانندگی

 • رفتار دیگران را پیش بینی کنید

همان طور که زمان رانندگی در اتوبان، خیابان و حتی کوچه ها تکنیک های ضروری رانندگی را رعایت می کنید، باید حواستان به رفتار دیگر رانندگان نیز باشد. همچنین می توانید وضعیت جاده ها را به صورت لحظه ای چک کنید تا در شرایط اضطراری و ناگهانی بهترین عکس العمل را از خود نشان دهید.

جمع بندی

با توجه به این که امروزه قیمت خودروهای ایرانی و خارجی در ایران افزایش چشمگیری داشته، توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این و مهم تر از همه یک اشتباه در رانندگی می توانند صدمات مالی و جانی زیادی به همراه داشته باشد. در این مبحث با مهم ترین تکنیک های ضروری رانندگی آشنا شدید. یادگیری و تمرین و تکرار این تکنیک ها و مهارت ها کمک می کند رانندگی ایمن تر و محتاط تری داشته باشید.

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا

هر محله،

یک ایستگاه

برای اجاره خودرو با بفرمان، هر محله ی شهر، یک ایستگاه بفرمان است؛ به این صورت که با مراجعه به اپلیکیشن یا سایت بفرمان، می‌توانید براساس شهر، خودروهای موجود را مشاهده نمایید، قیمت و شرایط آن ها را با هم مقایسه کرده، و روی نزدیک ترین خودروی مورد نظر خود رزرو ثبت کنید. بفرمان با اجاره خودروهای اکونومی دارای بیمه نامه معتبر، بازرسی فنی اولیه خودروها و نظارت پیوسته بر آنها، ریسک بروز مشکلات احتمالی را برای صاحبان خودرو و اجاره کنندگان کاهش می دهد تا در طول سفر یا انجام کارهای دیگر، نگرانی بابت خرابی یا ایرادات فنی نداشته باشند.

با سایت و اپلیکیشن اجاره خودرو «بفرمان»، خودروهای متنوع در شهرهای مختلف در خدمت شما خواهند بود.

کسب اطلاعات بیشتر برای اجاره کننده خودرو

رو ماشینت کار نکن

بزار ماشینت برات کار کنه

سامانه اجاره خودروی بفرمان با شعار ” هر محله یک ایستگاه“، امکان اجاره دادن خودرو توسط مالک و اجاره کردن آن توسط سایر مردم را فراهم کرده است. با استفاده از این اپلیکیشن، هرمکانی که هستید می توانید خودروی خود را اجاره بدهید و همین طور می‌توانید خودرو دلخواه خودرا اجاره کنید.

هر رزرو پس از بررسی توسط بفرمان به شما ارجاع می شود و پس از تایید شما، کسب درآمد شروع خواهد شد.

کسب اطلاعات بیشتر برای اجاره دهنده خودرو