بفرمان

۵ نکته ضروری درباره اجاره ماشین بدون راننده

نکات ضروری اجاره ماشین بدون راننده

فهرست

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اجاره ماشین یکی از بهترین اقداماتی است که خوشبختانه در طی سال های اخیر به ویژه در شهرهای بزرگ مورد استقبال قرار گرفته است. هر فرد به دلایل مختلف ممکن است در طول شبانه روز برای انجام کارها و اهداف مختلف نیاز به ماشین داشته باشد. در این شرایط یکی از بهترین اقدامات اجاره ماشین بدون راننده است. به طور کلی اجاره خودرو از نظر حقوقی و طبق قوانین و مقرراتی که برای راه اندازی موسسات معتبر  و فعال در این زمینه تصویب شده، به معنای به مالکیت گرفتن یک یا چند خودرو به صورت موقت است. با توجه به این که روزانه به تعداد افرادی که برای اجاره ماشین افزوده می شود، تعداد موسسه ها و شرکت های فعال در این زمینه هم رو به افزایش است. به همین جهت برخی از شرکت ها ممکن است با هدف سود جویی و افزایش درآمد خود، قوانین و مقررات مختلف در این حوزه را زیر پا بگذارند. به همین جهت برای جلوگیری از این اقدامات سود جویانه لازم است با ۵ نکته ضروری درباره اجاره خودرو بدون راننده آشنا شوید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

نکات ضروری درباره اجاره ماشین

 

مشکلات مرتبط با اجاره ماشین از  موسسات نا معتبر

همان طور که در پاراگراف بالا ذکر شد، تعداد شرکت ها و موسسات غیر معتبر در زمینه اجاره خودرو رو به افزایش است. در صورتی که از این موسسات ماشین اجاره کنید، ممکن است با چالش یا مشکلاتی روبرو شوید. یکی از مهم ترین مشکلات این است که زمان اجاره خودرو مشکلاتی از قبیل مشکلات حقوقی، مشکلات مالی و حتی تحویل مدارک روبرو شوید. علاوه بر این، مشکلات مختلف دیگری ممکن است رخ دهد که در ادامه به آن می پردازیم:

  • تحویل خودرو با وضعیت ظاهری و مکانیکی نا مناسب
  • پرداخت هزینه های اضافی
  • تعویق یا نقص در تحویل مدارک، سفته، چک، و ودیعه
  • اقدامات کلاهبردارای از طریق مقصر جلوه دادن مشتری

 

۵ نکته ضروری درباره اجاره ماشین بدون راننده

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد، موسسات و شرکت هایی که برای دریافت مجوز اجاره ماشین اقدام می کنند، باید طبق قوانین و مقررات ویژه ای رفتار کنند. اجاره خودرو طبق مواد ۴۶۸ تا ۵۰۶ قانون مدنی قوانین آن مشابه با اجاره اشیاء است. به همین جهت قبل از اجاره خودرو باید به با نکات مهم در این زمینه آشنا باشید:

  • تدوین قرارداد با ذکر ویژگی های مشخص خودرو

زمانی که برای کرایه ماشین اقدام می کنید، شرکت ارائه دهنده خودرو باید یک نمونه قرار داد مشخص و معین برای اجاره ماشین بدون راننده آماده کرده باشد. طی این قرارداد، نام خودرو، رنگ، شماره پلاک، مدت زمان اجاره، زمان تحویل خودرو، وضعیت ظاهری، مدل و … ذکر می شود. اگر این مشخصات به صورت کامل و دقیق و واضح درج نشده باشد، قانونا این قرارداد اجاره ماشین باطل است.

  • اطمینان حاصل کردن از سالم بودن خودرو

گاهی ممکن است یک نقص فنی کوچک، هزینه های گزاف و بسیار بالایی را به همراه داشته باشد. به همین جهت باید قبل از تحویل خودرو، در مورد سالم بودن موتور، و سایر موارد فنی و مکانیکی آن اطمینان حاصل کنید. همچنین باید دقیق بررسی کنید و از شرکت اجاره ماشین بپرسید که آیا این خودرو اجازه تردد دارد یا خیر؟ اگر خودرو به هر دلیل دچار نقص فنی و مکانیکی بود یا اجازه تردد نداشت، خودرو غیر قابل استفاده و اجاره آن باطل است.

  • تعیین مسئولیت های موجر و مستاجر در قرارداد اجاره ماشین

حتی با وجود این که در قانون قوانین و مقرراتی برای اجاره خودرو و سایر اشیاء درج شده، دو طرف قرار داد می توانند طبق شرع و عرف قوانین و شروطی را به قرار داد اضافه کرده و بر سر آن به توافق برسند. علاوه بر این، در شرایط عادی ممکن است هیچ گونه خرابی در خودرو یا نقص فنی و مکانیکی در آن ایجاد نشود. اما در صورت استفاده غیر معمول و افراط و عدم پذیرش مسئولیت توسط مستاجر، هر گونه خرابی و ایراد فنی در خودرو، به عهده مستاجر خواهد بود.

  • تعیین وظایف و مسئولیت های موجر در قرارداد اجاره ماشین

شرایط اجاره ماشین بدون راننده تفاوت های زیادی با شرایط اجاره ماشین با راننده دارد. یکی از مهم ترین مسئولیت های موجر طبق قرار داد تعیین و تدوین شده این است که موجر در زمان مشخص و از پیش تعیین شده، باید خودرو را سالم و قابل استفاده تحویل دهد.

طبق ماده ۴۸۶ قانون مدنی در صورتی که طی سفر فرد تحویل گیرنده مجبور به تهیه وسایل و تجهیزاتی مرتبط با ماشین شود، هزینه آن به عهده مالک خواهد بود. در غیر این صورت مالک و موجر می توانند قراردادی غیر از این مورد تدوین کرده و بر سر آن به توافق برسند. برای مثال اگر مدت زمان اجاره ماشین زیاد باشد، برای تعیین نحوه پرداخت هزینه تعویض روغن، شستشوی ماشین، انجام کارهای فنی و مکانیکی ضروری، و سایر هزینه ها و … دو طرف قرار داد می توانند با یک دیگر به توافق برسند. علاوه بر مسئولیت هایی که برای موجر تعیین می شود، مستاجر وظایف و مسئولیت هایی بر عهده دارد. طبق ماده ۴۵۰ قانون مدنی، مستاجر نیز پس از تحویل خودروی اجاره ای، باید به موارد فنی مختلف مانند

۱- چک کردن وضعیت سلامت لاستیک

۲- چک کردن دمای خودرو

۳- سرعت خودرو، و … توجه داشته باشد.

به گونه ای که آسیبی به دلیل رانندگی پر خطر به خودرو وارد نشود. همچنین مستاجر موظف است که از خودرو صرفا برای استفاده موجود در قرارداد اجاره ماشین و شرایطی که عرف تعیین می کند، استفاده کند.

  • شرایط فسخ قرار داد اجاره خودرو

با توجه به ضوابط و شرایط مذکور، اگر مستاجر به هر دلیل قوانین، ضوابط و شرایط موجود در قرارداد را نفی کند یا رعایت نکند، موجر قادر به فسخ قرارداد است.

 

جمع بندی

خوشبختانه با امکان اجاره کردن ماشین در شهرهای مختلف سراسر ایران بسیاری از مردم تا حد قابل توجهی برای استفاده از این شرایط استقبال کرده اند.  یکی از قابلیت های اجاره ماشین، امکان اجاره کردن بدون راننده است. در این مقاله نیز به طور کامل با مهم ترین نکات اجاره خودرو بدون راننده و شرایط و ضوابط مهم در این رابطه آشنا شدید. اگر پس از مطالعه این مطلب ابهام یا سوالی داشتید، با ما مطرح کنید. تیم بفرمان برای اجاره ماشین به بهترین نحو و با شرایط آسان همراه شماست.

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا

هر محله،

یک ایستگاه

برای اجاره خودرو با بفرمان، هر محله ی شهر، یک ایستگاه بفرمان است؛ به این صورت که با مراجعه به اپلیکیشن یا سایت بفرمان، می‌توانید براساس شهر، خودروهای موجود را مشاهده نمایید، قیمت و شرایط آن ها را با هم مقایسه کرده، و روی نزدیک ترین خودروی مورد نظر خود رزرو ثبت کنید. بفرمان با اجاره خودروهای اکونومی دارای بیمه نامه معتبر، بازرسی فنی اولیه خودروها و نظارت پیوسته بر آنها، ریسک بروز مشکلات احتمالی را برای صاحبان خودرو و اجاره کنندگان کاهش می دهد تا در طول سفر یا انجام کارهای دیگر، نگرانی بابت خرابی یا ایرادات فنی نداشته باشند.

با سایت و اپلیکیشن اجاره خودرو «بفرمان»، خودروهای متنوع در شهرهای مختلف در خدمت شما خواهند بود.

کسب اطلاعات بیشتر برای اجاره کننده خودرو

رو ماشینت کار نکن

بزار ماشینت برات کار کنه

سامانه اجاره خودروی بفرمان با شعار ” هر محله یک ایستگاه“، امکان اجاره دادن خودرو توسط مالک و اجاره کردن آن توسط سایر مردم را فراهم کرده است. با استفاده از این اپلیکیشن، هرمکانی که هستید می توانید خودروی خود را اجاره بدهید و همین طور می‌توانید خودرو دلخواه خودرا اجاره کنید.

هر رزرو پس از بررسی توسط بفرمان به شما ارجاع می شود و پس از تایید شما، کسب درآمد شروع خواهد شد.

کسب اطلاعات بیشتر برای اجاره دهنده خودرو